İletişim

Tel: 0 (850) 433 24 08 | Fax: 0 (312) 428 29 08

    Gsm/WhatsApp Hattı: 0 (543) 312 24 24

E-Mail
Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cumartesi: 9am - 6pm

Anlaşmalı Kargo Firmalarımız

YURTİÇİ KARGO

ARAS KARGO

Müşteri Kodu: 226627630

Müşteri Kodu: 1123007701606

Sıcaklık ve Nem Takibinde 9 Yıl..

Sektörde en geniş yaygın sistem

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
Neden ISI24?

- Müşteri Odaklı

- Uzun Pil Ömrü

- Dahili Hafıza

- Geniş Raporlama

- Sınırsız Uyarı Sistemi

- Geniş Garanti Kapsamı

Adres

Eskişehir Yolu 17.Km.Çamlık Park Villaları 2365 Sokak No:17 Etimesgut/Ankara

BANKA HESAPLARIMIZ (Dorukan Bilgi Teknolojileri)

FİNANSBANK               TR570011100000000024455413

İŞ BANKASI                   TR400006400000142360436815

Telif Hakkı © DoruKan BT, Tüm Hakları Saklıdır.

© 2010-2019 DoruKan Bilgi Teknolojileri

Telif Hakkı © DoruKan BT, Tüm Hakları Saklıdır.

İlaçların yüzde 30’u lojistik yüzünden kullanılamıyor...

November 13, 2018

İlaçların yüzde 30’u lojistik yüzünden kullanılamıyor...

 

 

Yılda 2 milyar ilaç kutusunun tüketildiği Türkiye’de ilaç zincirini sağlıklı kılacak GDP Klavuzu henüz yasalaşmadı. İlaçların taşınma ve depolanmasında uygulanan uluslararası standartların, yurtiçi dağıtım ağı ne yazık ki tam anlamıyla oluşturulamadı. Sağlık Bakanlığı’nın GDP Klavuzu’nun yayınlamasının ardından lojistik ve ilaç firmaları altyapılarını daha sağlıklı hale getirmesi bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Parenteral İlaç Birliği (PDA) ve diğer endüstri tahminleri verilerine göre; İlaçların yüzde 30’u lojistik yüzünden kullanılamıyor.

 

İlaçlar sağlıklı dağıtım bekliyor: Çare GDP Klavuzu

 

Türkiye ilaç pazarı son 5 yılda yıllık bazda yüzde 12 büyüdü. 80 milyona yakın bir nüfusa ve Avrupa’nın 6’ıncı en büyük ilaç pazarına sahip olan Türkiye 22,1 milyar liralık satış hacmine ulaşarak dünyanın en büyük 17’inci ilaç pazarı haline geldi 2020 yılında Türkiye’nin dünyanın 14’üncü en büyük ilaç pazarı olacağı öngörülüyor.
Görünen o ki ilaçlara olan ihtiyacımız daha da artacak. Tabi bu noktada ilaçların lojistiğine olan ihtiyacımız da artacak.
İlaçlar gıdalardan farklı olarak uygun koşullarda taşınıp taşınmadığını fark etmek çok mümkün değil. Bu amaçla tüm gelişmiş ülkelerde GDP (good distribution practice-iyi dağıtım uygulamaları) uygulanıyor.


İlaçların geçtikleri her noktadan izlenmesi gerekiyor. Buna ilaçların şeceresinin çıkarılması da diyebiliriz. Sağlık Bakanlığı, bunun ilk adımı olarak 2010 yılında İlaç Takip ve İzleme Sistemi’ni kurarak ülke çapında faaliyete geçirdi. Bu ilaçların sağlıklı dolaşımı için önemli bir milat oldu.


Ancak ilaçların sağlıklı bir şekilde son tüketiciye ulaşması için GDP’nin de uygulanması gerekiyor. GDP’nin uygulanmasıyla birlikte depolama, sıcaklık kontrolü, etiketleme ve taşıma alanında daha birçok standart gelecek. Halihazırda kamyon kasalarında ilaçlar mevsime göre bazen 60 derece bazen eksi 30 derece sıcaklıkta taşınıyor. Oysa ki ilaçların 15-25 derece sıcaklıkta ve belirli nem oranında taşınması zorunlu olması gerekiyor.
 
2 milyar kutu ilaç


Türkiye’de geçtiğimiz yıl 2 milyar kutu ilaç satışı gerçekleşti. Bu ilaç kutuları rakamına 25 binden fazla münferit eczaneden oluşan perakende pazarı da eklendiğinde ilaç tedarikinin büyüklüğü ve önemi bir kez daha ortayı çıkıyor.
GDP Klavuzu, konusunda Sağlık Bakanlığı’nın uzunca süredir hazırlıkları bulunuyor. Bu konuda yakın zamanda standartların Türkiye’de uygulanmasını sağlayacak mevzuatın getirilmesi bekleniyor. Yeni standartların; en çok ilaçların üretim yerinden son tüketiciye olan kısmı için önemli olacak. İlaçlar, sıralanıp, frigorifik, uydudan takip edilen, ısı değerleri raporlanan araçlara yüklenip gidecekleri yere gönderilecekler. 


Türkiye’nin ısı kontrollü dağıtım araçları varolan ihtiyaçları karşılayacak düzeyde değil. Geçmişten bugüne kadar ilaç dağıtımında bulunan firmalarda dahi ısı kontrollü araçlar ihtiyacı karşılayacak düzeyde değil. GDP için pazarda yatırım yapmayı planlayan bunun için adımlar atın firmaların olduğu da belirtiliyor. PTT’nin de ilaç lojistiğine özel bir filo kurması gündemde.
İlaç lojistiğinde GDP’nin en iyi şekilde uygulandığı kesim ise uluslararası kısmı. İlaç ve hammaddeler fabrikalara, depolara, depolardan fabrikalara kadar tüm standartlar çerçevesinde uygulanıyor. Özellikle ATP konusunda uzmanlaşmış lojistik firmaları Ekol, Erhanlar, Transbatur gibi firmalar ilaç lojistiğinde de firmalara iyi hizmet sunuyor.
 
Depodan sonraki süreç için hassasiyet gösterilmeli
Bozulabilir gıda ve ilaç lojistiğinde uzmanlaşan ve 70 adetlik frigorifik treyler filosuyla hizmet veren Transbatur,  Türkiye-Avrupa-Türkiye arasında ATP standartlarına göre taşıma yapıyor. Transbatur Yönetim  Kurulu Başkanı Mehmet Dilmen,  filolarında hem ilaç taşıması için hem de bozulabilir gıdalar için ayrı treylerlere sahip olduklarını belirterek, şunları söyledi: “İlaç lojistiğinde kullanılan treylerler daha hassas ve bu treylerler ilaç taşıma sertifikalarına sahip . Türkiye’de ilaç lojistiğinde GDP Klavuzu uygulanıyor. İlaçlar fabrikadan depolara kadar bu standartlar içerisinde getiriliyor. Ancak depodan sonraki süreçte de soğuk zincirin kırılmaması için aynı hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor”
 
Sürücü El kitabı hazırlandı


Firmalarında frigorifik araç kullanan araç